Генеральний прокурор Андрій Костін розповів, де і як можна судити президента Росії Володимира Путіна та його поплічників, і чи потрібна присутність обвинуваченого у Міжнародному кримінальному суді (МКС).

Про це він сказав у інтерв’ю, яке транслювалося в ефірі телемарафону. Костін зауважив, що розслідування злочинів Путіна проводиться на міжнародному рівні. Він, зокрема зазначив, що вже почав роботу Міжнародний центр з розслідування злочину агресії в Гаазі.

“Головна мета цього Центру – це зібрати докази скоєння злочину агресії. І не тільки Путіним. Йдеться про найвище політичне та військове керівництво РФ”, – сказав генпрокурор.

При цьому, пояснив він, система міжнародного права побудована таким чином, що глава держави, очільник уряду та міністр закордонних справ кожної країни має імунітет від будь-якого кримінального переслідування в інших національних правоохоронних системах.

“Єдина можливість цей імунітет фактично перейти – це можливість розслідування та притягнення до відповідальності на рівні міжнародних судових установ”, – пояснив Костін.

Так, зауважив він, цей Центр має підготувати і зібрати докази щодо найвищого російського військового та політичного керівництва, а також побудувати стратегію розслідування.

“Те, що я б хотів побачити, десь протягом шести місяців – це якесь “модельне” обвинувачення, “модельний” документ щодо обвинувачення або підозри Путіну та його оточенню за скоєння злочину агресії”, – сказав генпрокурор.

Він також нагадав, що Путін вже є підозрюваним у справі, яка розглядається у МКС – підозра за скоєння воєнного злочину, а саме – за примусову депортацію українських дітей до РФ.

Водночас, Костін зауважив, що окрім воєнних злочинів, будь-яка людина, зокрема й Путін, за наявності доказів, може стати підозрюваним у скоєнні інших злочинів. А МКС має право розслідувати воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид.

Говорячи про створення спеціального трибуналу, він розповів, що наразі є коаліція з понад 35 країн, які підтримують необхідність створення такого трибуналу. Водночас для того, аби трибунал був створений, потрібна, наприклад, міжнародна угода, як це відбувалося в Нюрнберзі.

“Це може бути угода між Україною та генсекретарем ООН на підставі резолюції Генасамблеї ООН… Це може бути якийсь інший механізм, який буде абсолютно міжнародним і який буде тим, що забезпечує притягнення до відповідальності саме найвищого керівництва РФ… Це дуже важливо: міжнародний трибунал і трибунал, який буде мати юрисдикцію щодо Путіна та його найближчого оточення”, – пояснив генпрокурор.

На запитання, чи може спеціалізований трибунал виносити своє рішення щодо воєнних злочинців заочно, Костін пояснив, що у Кримінальному кодексі України йдеться про злочини агресії та геноциду, і є спецгрупи прокурорів та слідчих, які займаються такими злочинами.

“Ми тільки не можемо в Україні притягнути до відповідальності Путіна, прем’єр-міністра та міністра закордонних справ. Всіх інших можемо і ми це робимо. Ми маємо провадження відносно депутатів парламенту Російської Федерації, багатьох військових, в тому числі й генералів”, – сказав Костін.

Він додав, що коли отримується достатня кількість доказів, то оголошуються підозри. “Поки це заочно. Але ми маємо внутрішній інструментарій”, – зазначив генпрокурор.

Крім того, зауважив він, кілька проваджень є і щодо російських пропагандистів та тих, хто закликає до геноциду.