– В Україні йде страшна війна, мої діти воюють. Я не можу зрозуміти, чому в наших містах і селах є “відмовники”, тобто, військовослужбовці, які служили, а потім написали так звану “відказну”. І їх відправили додому. Такі є і у Вінниці, і у всій області! Живуть по 6 місяців і більше, ніхто їх не шукає — ні воєнкомати, ні прокуратура, ні поліція. Адже дільничі інспектори повинні знати кожного на своїй дільниці, – обурювався в редакції вінничанин Валерій Коршак. – На мою думку, це дезертири. Сам чув, як такий “відмовник” казав: “Я на передову більше не вернуся”.

На роботу вони не влаштовуються, бо начебто військовослужбовці. Заробляють по “халтурах”, так і живуть. Громадського осуду немає, бо ж людина прийшла з армії. Хоча насправді втекла! Здорові, без поранень, без звернень до воєнкоматів і лікарень. Втім, власні проблеми вони завжди вирішують у військовій формі, створюють видимість.

– Я розумію біль душі батька, чиї діти зараз на фронті. Але він помиляється! Щоб солдат прийшов до командира і просто відмовився служити — такого бути не може! Правда, є приклади “забудькуватості”- одного пораненого на місяць “забули” у госпіталі, іншого із сусіднього батальйону два місяці чекали з відпустки, а потім подали документи у військову прокуратуру на його розшук, – розповів наш кореспондент Роман Ковальський, нині військовослужбовець 120-ї бригади ТРО.  – У ЗСУ особовий склад контролюють командири взводів, командири рот і командири військових частин.

Як пояснили у Вінницькій обласній поліції, коли надходять сигнали про правопорушення з боку військовослужбовців, інформація насамперед перевіряється. Бо людина може бути на реабілітації, у черговій відпустці, на ротації та ін. При порушеннях закону, наприклад, при дезертирстві,  командування військової частини спільно з поліцією порушують кримінальну справу.

– У військових частинах є різні бійці — мобілізовані, контрактники, строковики. І неможливо просто так “відпроситися зі служби”, повинні бути вагомі причини. Кримінальну відповідальність за це несуть командири частин. А поза межами в/ч, “на гражданці”, бійців ЗСУ контролює військова служба правопорядку, – повідомив Едуард Плешко, начальник відділу інформаційної політики спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону. – Конкретно, якщо, наприклад, староста села вважає, що треба провести перевірку чинного військовослужбовця, він повинен офіційно звернутись у зональне відділення служби правопорядку Вінницького гарнізону. На місце висилається військовий патруль. У містах Вінницької області зробити відповідну заяву може будь-яка особа, що має достовірну інформацію  про порушення закону з боку військовослужбовця.

Президент України Володимир Зеленський заявив про посилення мобілізації у вересні 2023-го. З відповідним проханням до нього звернулися військові. Зеленський наголосив, що спершу треба навести лад із військкоматами та ВЛК, а потім говорити про збільшення мобілізації. На жаль, поки одні українці воюють з окупантами, інші тікають, ховаються відкуповуються…

Ірина ЗОНОВА