Декілька сценаріїв подальшого розвитку України розглянули фахівці Українського інституту майбутнього. Експерти і фахівці інституту  розповіли про напрями можливих майбутніх подій, які залежатимуть від того, коли і як завершиться війна в Україні.

Перший варіант

Передбачає завершення війни Росії з Україною із збереженням територій, проте нашу державу сприйматимуть як ту, яка підірвана війною. Її не беруть до Європейського Союзу, проте й далі продовжують навʼязувати європейські норми та стандарти. Держава стає дедалі більш залежною від зовнішнього фінансування. Основними індустріями України так і будуть агропромисловість, енергетика та будівництво.

Потрібні професії:

Будівельники та фахівці з ремонту техніки (автослюсарі, зварювальники, електрики, майстри з електроніки). Можливе зростання імпорту, тож будуть необхідні посередники та юристи.

Другий варіант

Україна перемагає у війні на вигідних для себе умовах, проте замість вступу до ЄС створює регіональні союзи. Держава розвивається й оновлюється, а не зосереджується на відтворенні старого життя. Проте все ще не має фінансової незалежності, тож відкриття нових виробництв та офісів іноземних компаній відбувається завдяки міжнародним коштам. Серед закладів вищої освіти будуть працювати лише ті, які зможуть відповідати європейським нормам. Сценарій передбачає створення країни з сильною економікою та обороноздатністю, сильного регіонального гравця, проте з обмеженим рівнем свободи та автономності.

Необхідні професії:

Ті, які передбачають відбудову країни (будівельники, архітектори, логісти, менеджери). Підтримка обороноздатності у звʼязку з межуванням з ворогом – спеціалісти у виготовленні військової техніки та амуніції (БПЛА, бронетехніки, боєприпасів), інженери. Фахівці з кібербезпеки, аналітики та ІТ-спеціалісти. Через активний розвиток високотехнологічного агровиробництва необхідні фахівці з управління сучасною технікою: автопілотованими комбайнами, дронами для контролю за посівами та плантаціями, смартфермами.

Працівники медичної галузі – реабілітологи, хірурги, виробники протезів.

Третій варіант

Перемога України у війні та можливе розширення територій за рахунок європейської частини Росії. Економіка швидко розвивається й трансформується, що приносить фінансову незалежність від інших країн. Виникає ймовірність вступу в ЄС, а також створюється репутація надійного та обороноздатного партнера. Україна стає центром туризму, інновацій та роботобудівництва, активно створюються стартапи та наукові розробки. Зʼявляються інноваційні заклади освіти.

Потрібні професії:

Високотехнологічне агровиробництво з необхідністю виходити на міжнародну арену (проєктні менеджери, спеціалісти зовнішньоекономічної діяльності та міжнародної торгівлі, маркетологи та комунікаційники зі знанням особливостей ринків різних країн і регіонів, управлінці із навичками масштабування бізнесу).

Біотехнології й біоінженерія: спеціалісти з генетики, молекулярної біології, хімії, синтетичної біології, новітніх матеріалів. ІТ-фахівці та спеціалісти у галузі освіти (вчителі онлайн-курсів, вивчення мов та ін.). Спеціалісти  у подоланні освітніх прогалин з допомогою креативної подачі матеріалу.

Ірина КАРМАЗІНА