Одного вечора у 6-річної Поліни Бідюк виникла блювота одразу після того, як дівчинка поїла. Її терміново госпіталізували до місцевої лікарні. Медики схилялися до того, що в дитини апендицит. Але після детальнішого обстеження маленьку пацієнтку відправили до Хмельницької обласної лікарні. Там і діагностували рідкісну хворобу — синдром Уїлкі, або ж складну кишкову непрохідність.
Суть цього синдрому полягає в тому, що одна із найбільших судин в організмі — верхня брижова артерія — перетискає дванадцятипалу кишку, через яку проходить їжа. Медикаментозне лікування, яке зазвичай застосовують у випадку синдрому Уїлкі, Поліні не підійшло. Аорта та брижова артерія, ніби пінцетом, сплюснули кишку. Дівчинка блювала при кожному прийомі їжі, швидко втрачала вагу. Ситуація була критичною, потрібна була термінова операція. Поліну відправили до Львова, у лікарню Святого Миколая, щоб провести складне оперативне втручання за допомогою робота-хірурга.
Цього року в Україні з’явився перший дитячий робот-хірург Da Vinci Si. Роботизована система прибула зі США у дитячу лікарню Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова. Поєднання точних рухів робототехніки з досвідом професійних хірургів дозволяє оперувати з ювелірною точністю та контролем. Фактично можна виконувати дуже складні процедури на будь-якому органі з мінімальним розрізом.
Коментуючи ситуацію пацієнтки з Хмельниччини, лікарі розповіли, що дванадцятипала кишка розташована у критичній зоні, зачепити сусідні органи було вкрай небезпечно. А роботизована система якраз дає можливість хірургам діяти максимально точно та оперувати у важкодоступних місцях.
Операція тривала дві години. Лікарям і роботу Da Vinci Si вдалося «скоротити» шлях потрапляння їжі до тонкого кишківника дитини в обхід місця стиснення.
Da Vinci – це додаткові чотири «руки» під чітким контролем лікаря. Одна рука робота має спеціальну камеру і забезпечує розширену 3D-візуалізацію необхідної ділянки, ще дві з інструментами — з високою точністю повторюють рухи рук, зап’ястя та пальців лікаря; четверта — виконує роль асистента. Хірург-оператор безпосередньо контролює роботизовані руки під час втручання.
Операція маленької Поліни була успішною, нині вона швидко відновлюється, повноцінно харчується та відновлює вагу.
Світлана ПРОСКУРОВА