За даними Національного антикорупційного бюро (НАБУ), власниця фірм-постачальників, підозрюваних у розкраданнях на закупівлі для ЗСУ – т. зв. справа про яйця по 17 грн – виїхала за кордон. Її імені правоохоронці не називають, проте за раніше опублікованою інформацією, йдеться про Тетяну Глиняну.
Про її виїзд за кордон повідомив керівник Першого Головного підрозділу детективів НАБУ Олександр Абакумов, повідомляє “Радіо Свобода “. Він зазначив, що у зв’язку з цим до Глиняної буде застосовано спеціальну процедуру:
спочатку оголошення у міжнародний розшук;
якщо це не дасть результатів – спеціальне досудове розслідування.
При цьому він наголосив: решта четверо підозрюваних у справі перебувають в Україні. І сьогодні НАБУ подасть клопотання про обрання ним запобіжних заходів.
“Ми просимо для більшості з них утримання під вартою з альтернативою застави. Але рішення буде на розсуд суду”, – сказав Абакумов.
Раніше ж у НАБУ повідомили про підозру кільком особам – зокрема, колишньому керівнику департаменту міністерства, який під час підписання договорів “не помічав” цінових аномалій у каталозі. Його імені правоохоронці не називають, проте, за даними журналіста Олега Новікова, йдеться про Богдана Хмельницького.
Нагадаємо, що 21 січня 2023 року видання “Дзеркало тижня” опублікувало матеріал, в якому стверджується, що за участі Міністерства оборони розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. У матеріалі йдеться, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, Міноборони під час війни уклало угоду з фірмою-“прокладкою”.
Зазначається, що відомство законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва тоді була близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині складала 8-9 грн. В міноборони тоді заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами поширюється з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.
На тлі скандалу подав у відставку заступник міністра оборони. Також Бюро затримало підприємців, які продавали війську яйця по 17 грн. У квітні 2025 року в НАБУ повідомили, що викрили розкрадання понад 733 млн грн. “Упродовж 2022-2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта, на кшталт спецій, желатину або ягід, замовлялись зрідка або ніколи”, – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: через те, що продукти постачалися комплектами, постачальники могли маніпулювати цінами на окремі складові. Адже вартість комплекту:
формувалася на основі всіх найменувань каталогу;
становила їхню середню вартість.
Таким чином, резюмували правоохоронці, протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальники, “контрольовані однією власницею”, незаконно отримали прибуток на понад 733 млн грн. Надалі частину цих коштів було:
виведено під виглядом виплати дивідендів;
надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям.
“Ці гроші, зокрема, могли бути використані власницею компаній для придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості”, – зазначив Новіков.
Тим часом, НАБУ/САП оприлюднили прослушку, на якій зафіксовано, як внаслідок розслідування фігуранти в паніці опускали ціни на продукти (включно з яйцями).
Зазначається, що навіть поставлені за завищеними цінами продукти були виготовлені з порушеннями або недотриманням нормативів, були неналежної якості. Наприклад, тушонку з яловичини розбавляли більш дешевою свининою, але сало частково заміняли жиром. Про це свідчать, зокрема, дані прослушки, опублікованої НАБУ та САП.
До речі, Глиняна побудувала цілу систему заробітку на держзакупівлях для армії. Одним із джерел її збагачення, за даними “Цензор.Нет”, могли бути тендери на воду, на яких вартість літра складала до 8,4-15 грн. При цьому 2023 року Міноборони купило воду безпосередньо у виробника “Оболонь” за 3,9 грн/л.
Крім того, Глиняну називають лідером однієї з найбільших бізнес-груп, які постачають продукти Збройним силам України з грудня 1995 року. Вона особисто була засновницею у компаніях так званої “білоцерківської групи”. Це, зокрема, ТОВ “Преміум компані”, ТОВ “Візит”, ТОВ “Укрпродакорд ВР” та ТОВ “Гранд консалт”.
А у 2020 році вона вже фігурувала у корупційному скандалі з Мін’юстом. Тоді ТОВ “Актив компані” розпочало участь у державних закупівлях, але, не досягнувши успіху, розгорнуло активну інформаційну кампанію проти конкурентів з метою блокування їхньої роботи.