Частина громадян України зіштовхуються з випадками корупції у повсякденному житті. Існують галузі, де вимагання хабарів є найбільш розповсюдженим, причому за минулий рік ситуація лише загострилася. Про це пише forex ua з посиланням на опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Так, 29% опитаних зазначили, що протягом останнього року адміністрація навчальних закладів або вчителі вимагали від них чи членів їхньої родини хабар — у формі грошей, подарунків, послуг або протекції.

Крім того, 26% респондентів розповіли, що стикалися з вимаганням хабарів під час звернення за медичною допомогою — з боку лікарів, працівників поліклінік, лікарень або аптек.

За словами опитаних, рівень корупції у сфері приватизації, а також у питаннях володіння та використання земельних ресурсів за рік зріс із 14% до 25%.

Також 25% українців повідомили, що мали досвід вимагання хабарів з боку працівників Національної поліції, зокрема патрульних.

На думку українців, за останній рік корупція у податковій сфері зросла з 6% до 13%.

У 2007–2009 роках Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) був партнером проєкту “Сприяння активній участі громадян у протидії корупції”, який реалізовувала організація Management Systems International (MSI) за підтримки USAID.

У межах цього проєкту КМІС створив методологію для проведення масштабного загальнонаціонального опитування. Перше дослідження відбулося у 2007 році, а повторне — у 2009-му. Надалі ці дослідження здійснювалися за підтримки проєктів UNITER (у 2011 та 2015 роках) і ENGAGE (у 2018, 2021, 2023 та 2024 роках), що фінансувалися USAID. Кожен етап охоплював понад 10 000 учасників і базувався на однаковій методології та дослідницькому інструментарії.

У 2023 та 2024 роках, в умовах повномасштабної війни, було проведено основне опитування, що охопило 10 000 респондентів. Додатково опитали 1 000 внутрішньо переміщених осіб у тих самих регіонах та 2 000 українців, які шукають притулку за кордоном, використовуючи дистанційні формати — онлайн-опитування, месенджери тощо.