Пік розливу води з Каховського водосховища відбудеться вранці, 7 червня, а за 2-4 дні Каховське водосховище щезне.
Про це повідомило ПрАТ “Укргідроенерго” з посиланням на генерального директора компанії Ігоря Сироту.
“Ми розуміємо, що протягом 2-4 діб водосховище буде повністю спрацьоване”, – зазначив він.
За словами Сироти, з урахуванням цього сценарію, стабілізація рівня в районах затоплення відбудеться, ймовірно, наступні 4-5 діб.
Проте пік розливу води з Каховського водосховища ще попереду. Він відбудеться вранці, 7 червня.
Уночі, 6 червня, російські війська здійснили внутрішній підрив конструкцій на окупованій Каховській ГЕС, що призвело до підтоплення низки населених пунктів Херсонської області.
Зранку нижче міста Нова Каховка внаслідок підриву Каховської ГЕС відбулося інтенсивне зростання рівнів води із затопленням прируслових територій і понижених частин у Херсоні, у Херсонському, Бериславському, Скадовському районах Херсонської області.
До полудня було зруйновано 16 затворів станції, будівлю ГЕС і вставку земляної греблі між будівлею ГЕС, шлюзом і адмінкорпусом
О 2:50 ночі 6 червня сталася катастрофа, про яку попереджали, якої боялися, а говорячи про її наслідки, часом вдавалися до апокаліптичних сценаріїв.
Російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС – станції, що забезпечує південь України електроенергією і прісною водою.
Також ця станція важлива для роботи Запорізької АЕС, оскільки наповнюваність її ставів-охолоджувачів залежить від рівня води в Дніпрі.
В перші ж години після підриву вода повністю або частково затопила на правому березі вісім населених пунктів та один мікрорайон Херсона.
Близько 16 тисяч людей на правобережжі Херсонщини потрапили в критичну зону. Лівий берег, окупований росіянами, опинився ще в більшій небезпеці – він нижчий за рельєфом.
Офіційно про те, що росіяни підірвали Каховську ГЕС, першими доповіли в Оперативному командуванні “Південь”. Проте раніше ця інформація почала з’являтися в проросійських телеграм-каналах – де винними, звісно, виставлялися не окупаційні війська, а українська сторона.
Деталей про те, як саме була зруйнована дамба, поки немає.
Був лише один вибух, а далі Каховська ГЕС “посипалася, як картковий дім”, – розповів УП житель Нової Каховки, який виїхав на підконтрольну Україні територію.
Були зруйновані гребля і машинна зала ГЕС, яку підірвали зсередини – про це повідомили в “Укргідроенерго”. За їхніми оцінками, пошкодження настільки значні, що відновити станцію буде неможливо.
МВС почало евакуацію мешканців із затоплених сіл. Обласна військова адміністрація організувала підвіз води на півночі Херсонщині. А жителям Херсона порекомендували в разі, якщо вода підніметься на рівень до 5 метрів, перебратися в більш безпечні райони.
В місті відкрили три центри допомоги жителям.
“Дамба зруйнована сильно, але не повністю. На пізніх відео можна побачити, що немає великого перепаду води. Це зумовлено рельєфом, бо це не гірська дамба, а на рівнинній території, вже близько до гирла самої ріки”, – прокоментував УП завідуючий лабораторії Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон.
Проте він зауважив, що з відео важко оцінити масштаби руйнування. Від того, яка частина греблі залишилась під водою, залежить, наскільки швидко будуть затоплюватися навколишні території.
За його оцінками, на лівобережжі розливи можуть сягати вглиб території до декількох десятків кілометрів. Це означатиме підтоплення всіх населених пунктів, що розташовані за 2-2,5 км від берега Дніпра.
Та найбільша кількість людей можуть постраждати в Херсоні – він найбільш густонаселений.
“Вода буде і далі розповсюджуватися декілька днів по окремих ділянках, тому що є локальні пониження. І вони будуть заповнюватися досить довго. Саме в цих локальних пониженнях вода потім може декілька місяців лишатися. Проте вже через декілька днів по інших територіях рівень води буде спадати”, – вважає Гапон.
З самого ранку 6 червня президент Володимир Зеленський скликав екстрене засідання РНБО.
росіяни підірвали стару закладку вибухівки, про яку у зверненні до Європейської ради Зеленський попереджав ще восени минулого року.
“Військові на засіданні повідомили точний час підриву – близько 3-ої ранку. Вони запевнили, що це точно не їхня робота, ніякого обстрілу не було з нашого боку. Цей підрив зробили росіяни. Всім розписали доручення, хто чим займається: хто в Міжнародний кримінальний суд подає, хто Радбез ООН скликає і так далі”, – додає співрозмовник.
За даними УП, ініціювати термінове скликання Радбезу ООН доручено міністру закордонних справ Дмитру Кулебі.
На РНБО доповіли, що орієнтовно за добу велика вода затопить Херсон, але уже за 4-6 днів рівень спаде до нормальних показників.
За підсумками засідання Зеленський повідомив, що у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів.
Окремо обговорили безпеку на Запорізькій атомній станції. Річ у тім, що її охолоджувальна система синхронізована з водою Каховського водосховища. Однак Котін та інші енергетики запевнили, що поки що критичної загрози для ЗАЕС немає, система охолодження працює автономно.
Після РНБО під головуванням прем’єра Дениса Шмигаля були проведені екстрені засідання комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Головним завданням визначили проведення евакуації та розміщення людей на безпечних територіях. Евакуація планується з Херсона та Миколаєва потягами до Хмельницього. Перші потяги з Херсона відходили 6 червня, о 13:00.
Окреме питання під час повені – забезпечення питною водою усіх постраждалих областей: Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської.
Як повідомив Шмигаль, на засіданні уряду у вівторок уже виділили 120 мільйонів гривень Держагентству водних ресурсів для водопостачання Миколаєва. Воду планують подавати руслом річки Інгулець.
Як підрив греблі вплине на наступ України на півдні
Лінія фронту на Херсонщині не рухається ще з листопада 2022-го. Однак попри це південь вважається одним із ключових потенційних напрямків великого наступу української армії.
Для звільнення півдня Збройним силам України доведеться переходити на інший бік Дніпра. Втім, де саме це буде – з боку Херсона (по воді) чи Запоріжжя (з суходолу), – наразі невідомо.
Якщо Україна наступатиме від Херсона, то розлив річки, по-перше, фізично збільшує дистанцію між українськими та російськими військами, а по-друге, ускладнює використання важкої техніки під час операції.
Проте, як розповідає УП нардеп і військовий Роман Костенко, ознак підготовки до форсування Дніпра, тобто наступу з боку Херсона, він не спостерігає. Тому підрив греблі, на думку Костенка, на наступ жодним чином не вплине:
“Наші активні дії щодо форсування Дніпра на півдні були малоймовірні, вони б потягнули за собою великі втрати. Після форсування ще ж треба утримувати плацдарм… Але противник все одно перестрахувався і підірвав дамбу. Дамба була єдиним місцем, яке з’єднувало правий і лівий берег
Мировому сообществу на фоне устроенной Путиным огромной Трагедии, которой не знал мир после Чернобыля, следует обратить пристальное внимание так же на
готовящуюся Путиным очередную Трагедию, по своим последствиям не менее (если не более) разрушительную, чем подрыв Каховской плотины, а именно:
минирование химического предприятия Титан на Севере Крыма (крупнейшего в своём роде в Европе) с перспективой его подрыва в случае украинского наступления на Крым.
Путин ведёт себя как настоящий террорист и разговор с ним может быть только таким, какой только и понимают террористы-исключительно с ПОЗИЦИИ СИЛЫ.
А для этого Украине нужно предоставит буквально ВСЁ необходимое ей оружие (прежде всего мощное и дальнобойное) и снять всё ограничения
и снять всё ограничения на его использование только в пределах Украины.
С тем, чтобы Украина могла взять на прицел всё важнейшие критически важные точки противника на его территории (такие, как каскады его ГЭС на Дону и Волге прежде всего)
а так же химические заводы, аммиакопроводы, склады с отходами химического и ядерного производства и собственно с вами российские АЭС.
Всё это необходимо предоставить Украине для того, чтобы у противника напрочь отбить искушение заниматься экологическим шантажом и терроризмом.